Gaziantep’in ihracatı sadece %4,1 arttı.

 

 

adilkonukoglu

Gaziantep, Mart ayında artış gelen ihracat rakamıyla sevindirdi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yaptığı yazılı değerlendirmede, Gaziantep’ten Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında artışla 602 milyon 595 bin dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.

Konukoğlu, gazi şehrin en fazla ihracat yapan 5. il konumunu koruduğunu ifade ederek, şunları paylaştı:
‘’Ocak-Mart dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 oranında artış göstererek 1 milyar 614 milyon 323 bin dolara ulaştı. 2016 yılı Ocak-Mart döneminde 1 milyar 536 milyon dolar değerinde ihracat yapmıştık.’’

Yılın ilk çeyreğini yüzde 5,1 artışla kapatmanın önümüzdeki aylar için umut verici olduğunu belirten Konukoğlu, “Dış piyasalarda zorlu koşullara rağmen Gaziantep ihracat ailesi aktif olarak çalışmaktadır. İhracatçılarımız Türkiye’nin büyümesine katkı vermeyi sürdürmektedir. İhracatının sürdürülebilir olması için dünya pazarlarındaki tüm fırsatları yakından takip etmektedir” dedi.

-“YEŞİL PASAPORT İHRACATIN ARTMASINA KATKI SAĞLAYACAKTIR”-

GSO Başkanı Konukoğlu, hükümetin gerek üretim ve yatırım ortamını canlandırmak gerekse ihracata yönelik verdiği desteklerle birlikte 2017 yılında dış ticaretin ivme kazanmasını beklediklerini ifade etti.

İhracatçı firmaların temsilcilerine hususi damgalı pasaport verilmesine ilişkin kararın yürürlüğe girmesinin de önemli olduğunu vurgulayan Konukoğlu, şunları kaydetti:

“İhracat dünyasının uzun yıllardır talep ettiği yeşil pasaport uygulamasını hayata geçiren hükümet yetkililerimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Yeşil pasaport alan işadamlarımız pazarlara girişte daha hızlı hareket edebilme imkanına sahip olacak, yeni müşterilerle tanışarak ticari ilişkiler kurabileceklerdir. Böylece gerek şehrimizin gerekse ülkemizin ihracatının artmasına katkı sağlayacaktır. Dün açıklanan büyüme rakamları, Türkiye ekonomisinin temellerinin ne kadar sağlam olduğunu bir kere daha teyit etmiştir. Dünya ticaretinde görülen büyümenin yanı sıra hükümetimizin reel sektörün önünü açan uygulamaları sayesinde inşallah 2017 yılında ihracatta kalıcı bir artış yakalayacağız.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s